Menü
során a hasi szerveket (máj és epeutak, hasnyálmirigy, lép vesék és húgyutak, valamint húgyhólyag és környezetét, kismedencei szerveket méh és petefészek régiót, uraknál a prosztatát) vizsgáljuk. Kimutatható hasűri szabad folyadék, epe illetve vesekő .
A vizsgálat során az erek átjárhatóságát, az érfalak állapotát, esetleges szűkületeket, keringési elváltozást mutató képleteket illetve a vizsgált szakasz keringési paramétereit detektálják.
30 éves kor alatt szűrő jelleggel, illetve 35 éves kor felett a komplex emlővizsgálat részeként alkalmazzák. Az emlők mirigyállományát esetleges elváltozásait (cysták, fibroadenomák stb.) mutatja. Az axilla (hónalj) vizsgálata során az esetleges megnagyobbodott nyirokcsomók kerülnek látótérbe.
képet kapunk a herék és mellékherék állapotáról.
minden testtájék lágyrészeinek elváltozásainak megítélésére használjuk.
a térd, váll, és végtagi ízületek elváltozásának diagnosztizálására alkalmas. Láthatók vele a szalagok sérülései, folyadékgyülem, gyulladásos jelek, degeneratív elváltozások.
csecsemő korban a nagykutacs záródása előtt szűrő jelleggel ajánlott az elvégzése, képet kapunk az agyállományról és az agykamrákról. A Róbert Rendelőben hasi UH-val együtt ajánljuk 6 hetes korban.
a pajzsmirigy nagyságáról, szerkezetéről, esetleges elváltozásairól (göb, gyulladás stb.) kapunk képet.
A vizsgálatok túlnyomó részben fekvő helyzetben történnek. A vizsgálatot végző radiológus a vizsgálat előtt tájékoztatja a pácienst, hogy mennyire kell levetkőznie, illetve milyen ékszereket kell levennie. A vizsgálat során testhőmérsékletű gél használata szükséges, mely vízoldékony, és a vizsgálat után papírvattával könnyen eltávolítható. A vizsgálat közben a radiológus folyamatosan kooperál a pácienssel, a vizsgálat során kérheti a testhelyzet változtatását, légvétel visszatartását, végtagok mozgatását stb.
Egy testrégió vizsgálata kb. 20 perc vizsgálati időt igényel.
A vizsgált szervekről szükség szerint a vizsgálatot végző orvos képeket rögzít illetve nyomtat, amit a páciens, a vizsgálat után az írásos lelettel együtt megkap.
Hasi és kismedencei UH vizsgálat előtt 6 órával, enni, dohányozni és rágógumizni nem szabad. Mivel a vizsgálatot legoptimálisabb tele hólyaggal végezni, ezért a vizsgálat előtt 1 órával, bő fél liter szénsavmentes vizet ajánlott fogyasztani.
A többi UH vizsgálat nem igényel előkészületet.
Csecsemőkori fejlődési és mozgászavaroknál az ultrahangvizsgálat adhat információt.
Ha a gyereknek fáj a hasa, hányingere van, hány, vizeletproblémák, fertőzések, táplálkozási gondok jelentkeznek, hasi ultrahangvizsgálatra lehet szükség. Lehetőség van a hasüreg, egyes mellkasi szervek, fiúknál here, valamint egyéb lágyrészek ultrahangvizsgálatára, melynek során a képalkotást más-más kiképzésű vizsgálófejjel végzik.
A Róbert Rendelőintézet csecsemő-ultrahangszűrése magában foglalja a hasi, koponya- és csípővizsgálatot, lehetőség nyílik több veleszületett rendellenesség korai megállapítására, akár 6 hetes kortól.
Speciális gyermek-ultrahangvizsgálatokra (nyaki, here, belek) is lehetőség van, amennyiben ilyen jellegű panasszal érkeznek hozzánk.