Menü
Amellyel elkerülhető a műtét vagy az injekció kúra! Ha Ön urológiai, ortopédiai vagy reumatikus gondokkal küszködik, érdemes időpontot kérnie egy konzultációra!
Rendelőnkben alkalmazott eljárás az úgynevezett „testen kívüli lökéshullám terápia” (Extracorporeal Shock Wave Therapy), amelynek lényege, hogy érzéstelenítés és altatás nélkül végezhető kezelést tesz lehetővé urológiai, reumatológiai és ortopédiai indikációk esetében. A lökéshullám terápia az eddigi tapasztalatok alapján körülbelül 60-70 százalékban eredményez gyógyulást önmagában is, vagy szájon át szedett gyógyszerrel kombinálva. A lökéshullámok kevésbé terhelik a szervezetet, káros mellékhatásai nem ismertek. A sikeres lökéshullám terápia kiválthatja a helyileg adott szteroid injekciót is, amit a sikertelen konzervatív kezelés után, de még a műtéti beavatkozás előtt választható kezelési forma.
Az Extracorporeal Shock Wave Therapy (testen kívüli lökéshullám terápia, továbbiakban ESWT) egy non-invazív eljárás, mely érzéstelenítés és altatás nélkül végezhető kezelést tesz lehetővé.
Az alábbi urológiai, reumatológiai és ortopédiai indikációk esetében ajánljuk
Más kezelésekkel ellentétben (gyógyszeres, injekciós, műtéti), a testen kívülről indított lökéshullámok kevésbé terhelik a szervezetet, káros mellékhatásai nem ismertek.
Az orvosi célra felhasznált lökéshullámok az alábbi, tudományosan bizonyított hatásokkal rendelkeznek:
A kezelést minden esetben részletes orvosi kivizsgálás, állapotfelmérés előzi meg, mely során a kezelőorvos megállapítja a diagnózist. Amennyiben az szerepel az indikációk között, lehetőség van az ambuláns terápiás eljárás megkezdésére. A kezelés során a fájdalmas területre helyezett kezelőfej közvetíti a készülék által előállított lökéshullámokat. A lökéshullámok erősségét és frekvenciáját minden esetben a páciens fájdalomküszöbéhez igazítják. A kezelés alatt / után a testben felszabaduló biokémiai anyagok fájdalomcsillapító hatásúak és serkentik a szervezet regenerálódási folyamatait. A kezelés várható időtartama, - mely függ az alkalmazott energia fokozattól és a lökéshullámok frekvenciájától - kezelési területenként kb. 15-20 perc.
abszolút kontraindikáció
relatív kontraindikáció
A lökéshullámokat alapvetően két kategóriába soroljuk, vannak a ballisztikus rendszerek által előállított, ún. nem fókuszált lökéshullámok és az elektrohidraulikus, piezoelektromos vagy elektromágneses úton előállított, ún. fókuszált lökéshullámok.
A nem fókuszált lökéshullámok alacsonyabb maximális energiaszinttel rendelkeznek, alacsonyabb a penetrációs mélységük, a felszín közeli szövetekben oldalirányba szétterjednek (felszín közeli kezelésére alkalmasak)
A fókuszált lökéshullámok magasabb energiaszinttel, ezáltal nagyobb penetrációs mélységgel rendelkeznek, azonban a prizmával vagy akusztikus lencsével történő fókuszálás következtében az energia egy kis területen összpontosul (ezt az elvet használják pl. a vesekő zúzása esetén).
A mozgásszervi elváltozások kezelésére alkalmas eszközök közül csak a Dornier MedTech Europe GmbH, CE jelöléssel rendelkező orvostechnikai berendezései (AR2, ARIES) rendelkeznek a korszerű flat-EMSE technológiával (EMSE - electromagnetic shockwave emitter), mely az elmúlt tíz évben már bizonyított a vese- és epekő zúzás területén. Az flat-EMSE technológia lehetővé teszi, hogy az elektromágneses úton előállított, széles energiatartományban állítható, konstans méretű hullámokat tetszőleges számban reprodukáljuk.
A Dornier MedTech GmbH által gyártott ESWT berendezések egyedi, úgynevezett Smart Focus technológiát alkalmaznak. Ennek lényege, hogy a terápiafejben létrehozott lökéshullámok egy tölcsér alakú, úgynevezett terápiás csatornában hatolnak át a lágy szövetekben.
A terápiás csatorna mélysége (fókusz hosszúság / távolság) széles spektrumban állítható az energiaszint módosításával, ennek köszönhetően a Dornier által gyártott berendezések hatékonyan alkalmazhatóak a felszín közeli (pl. trigger) és a mélyebb szöveti (pl. hátfájdalom esetében) kezelésekhez is.