Menü
Esetenként elkerülhetetlenné válik az üreg kiöblítése, amely egy gyors, mérsékelten kellemetlen beavatkozás. Sokan tartanak tőle, hogy idővel meg kell ismételni, de szakszerű kezelés mellett nincs szükség újabb beavatkozásra.
Tovább
A heveny gennyes arcüreggyulladás igen gyakori betegség gyermekkorban, de felnőttek esetében sem ritka. Jellemző rá a főként éjszaka jelentkező köhögés, ismétlődő hörghurut, valamint halláspanasz és étvágytalanság. Legkellemetlenebb tünete azonban a bő, gennyes orrváladékozás a közös orrjáratban, a középső kagyló alatt, valamint a hátsó garatfalon. Gyakran orrdugulás és kötőhártya-gyulladás kíséri. Amennyiben nem kezelik időben az arcüreggyulladást, átterjedhet a többi melléküregre. Az arcüregben képződött váladék nehezen tud kiürülni, mivel nyílása az üreg legmagasabb pontján található.
Az arcüreg-öblítéshez vizet kell juttatni az arcüregbe. A művelethez punkciós tűt és steril infúziós oldatot használnak. A behatolás az alsó kagyló alatt történik, mert az üreg fala ezen a részen meglehetősen vékony és könnyen áttörhető. A fecskendővel bejuttatott folyadék az arcüreg természetes nyílásán távozik, vele együtt pedig kiürül a genny és a kóros váladék is. Az öblítés végén a tűn keresztül antibiotikum is adható.
A jól elvégzett beavatkozásnak ritkán van komplikációja. A leggyakoribb szövődmény az öblítés után fellépő kisebb vérzés, orrváladékozás, arcduzzanat vagy fájdalom a szúrás helyén, de ezek a panaszok hamar elmúlnak.
A beavatkozást gyermekkorban általában altatásban végezzük, felnőttkorban helyi érzéstelenítést alkalmazunk. Bár gyakran elvégzett feladatról van szó, orvosaink minden esetben körültekintően, komplikációk nélkül végzik el az arcüreg-öblítést.